Beezone

Propolis

Propolis Nedir?

  • Arılar, kovan çevresindeki bitki örtüsüne göre değişen ağaçların (genellikle kavak, huş, titrek kavak, söğüt, kestane, kızılağaç, dişbudak ve diğerlerinin) tomurcuklarından ve genç yapraklarından yapışkan kokulu reçineli bir madde toplar. Bu reçineleri kendi salgıladıkları enzimler, balzamlar ve balmumuyla birleştirir, bu bileşime aromatik asitler, polenler, uçucu yağlar, organik bitkisel ve mineral maddeler de eklerler. Ortaya propolis adını verdiğimiz mucizevi madde çıkar.
  • Arılar propolisi, kovanı güçlendirmek için kullanır. Ama daha da önemlisi propolis, kovanı hastalıklardan, bakteri, mantar, virüs gibi patojenlerden koruma işlevini yerine getirir. Arıların steril bir ortamda yaşamasını sağlar.
  • Propolis kelimesi, Yunanca "pro" ve "polis" sözcüklerinden türemiştir. Pro, ‘savunma ve giriş’ anlamına, polis ise ‘şehir’ anlamına gelir. Bu isim, propolisin işlevini, yani kovanın güvenlik ve savunmasını anlatır. Arılar kovanın içini tamamen propolis ile kaplar. Bu sert madde, kovandaki çatlakları kapatır, güçlendirir. Kovanı yazın serin kışın sıcak tutar. Propolis özellikle kovan girişlerinde yoğun olarak bulunur ki bu sayede dışarıdan gelen arılar kovana steril bir şekilde giriş yapar.
  • Propolis antiseptik bir maddedir. Arıların ürettiği balın antiseptik özelliğe sahip olmasının nedeni propolistir.
  • Propolis aynı zamanda iyi bir mumyalama malzemesidir. Çürümeyi önler. Antik Mısır uygarlığı tarafından mumyalama amacıyla da kullanılmıştır.
  • Propolise dair ilk tanım, eski Mısır papirüslerinde yer almaktadır. Antik Yunan şifacı Diascorides (MS 1. yüzyıl), “İlaçlar Üzerine” adlı kitabında propolisin yararlı etkilerinden bahsetmiştir. İbni Sina (MS 980-1037) “El-Kanun fi't-Tıb” adlı eserinde propolisin iyileştirici özelliklerini anlatmıştır. Tarihteki diğer ünlü tıp adamları arasında yer alan Plinius, Varro ve Galen de propolis hakkında olumlu görüşler belirtmiştir.

Propolis Neler İçerir?

Reçine

Kovandan alınan propolisin %50’si reçinedir. Serttir ve zamk özelliğine sahiptir. Kovanın sağlam olmasını sağlar.

Balmumu

%30 oranında balmumu içerir. Balmumu, arıların kovan içindeki petek yapımı için baldan ürettikleri hamurumsu maddedir.

Esansiyel Yağlar

%10 oranında bulunur. Bitkilerin çevreye uyum sağlamak ve kendilerini korumak için ürettikleri kimyasal bileşiklerdir.

Polen Taneleri

%5 oranındadır. Yoğun miktarda güçlü antioksidanlar (polifenol ve flavanoidler) içerir.

Mineral Maddeler, Organik İçerikler

Propolisin %5’ini oluşturur. Magnezyum, kalsiyum, iyot, potasyum, sodyum, bakır, çinko, manganez, demir gibi mineral ve elementler, B1, B2, B6, C ve E gibi vitaminlerdir.

Propoliste yer alan antioksidan (polifenol ve flavonoidlerin) ve diğer organik içeriklerin faydalarını öğrenmek için web sitelerinde arama yapabilirsiniz.

Propolis Damla Nasıl Kullanılır?

Propolisin en etkili kullanımlarından biri, damla formunda tüketilmesidir. Propolis, acımsı bir tada sahiptir. Bu nedenle, sıvılarla ya da diğer gıdalarla birlikte kullanılması tavsiye edilir. Bir bardak suya, süte, meyve suyuna ya da yoğurt, bal, pekmez gibi gıdalara karıştırılarak, hatta bir parça ekmek ya da kek gibi gıdalar üzerine damlatarak tüketilebilir.

Propolis Damla kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi

Propolis Damla Nasıl Üretilir?

Propolis kovandan alındığı gibi, ham haliyle kullanılmaz. Propolisin yararlı olabilmesi için laboratuvar koşullarında çözündürülüp saflaştırılması, çevresel ve diğer faktörlerden arındırılıp standardize edilmesi gerekir. Ham olarak tüketildiğinde, propolisin büyük bölümü vücut içinde sindirilmeden dışarı atılır. Üstelik saflaştırılmadığı için propolisteki gereksiz öğeler de vücuda alınmış olur.

BeeZone olarak biz Toros yaylalarındaki kovanlardan elde ettiğimiz organik katı ham propolisi alkol veya su ile çözündürüp saflaştırıyoruz. Böylece sadece yararlı bileşenler içeren sıvı propolis elde etmiş oluyoruz.

Propolis Damla Çeşitleri

Şu an iki tip ürünümüz bulunuyor:

Su Bazlı Propolis Damla
Suda çözünebilir özelliktedir. İçeriğinde %15 oranında saf propolis bulunur.

Alkol Bazlı Propolis Damla
İçeriğinde organik tıbbi alkol ve %15 oranında ham propolis bulunur.

Her iki ürünümüz de vücut direncinin artırılmasına destek olan doğal bir yardımcı gıda takviyesidir.

Su Bazlı Propolis Damla ile Alkol Bazlı Propolis Damla Arasındaki Farklar Nelerdir?

Propolis, reçine ve balmumsu yapısından dolayı alkol ile çok daha iyi çözünür. Suda çözünümü daha azdır. Özellikle antioksidan diye tanımladığımız fenolik bileşenler, alkol ile çok daha iyi çözündüğünden, vücut tarafından emilimi de daha yoğun ve kolay olur. Su bazlı ürünümüzde ise propolisin emilimi daha azdır. Ancak sonuç olarak her iki ürünün de içerdikleri faydalı bileşenler yüksektir.

Çocuklar ve alkol bazlı ürünler kullanmak istemen tüketicilerimiz, su bazlı damlamızı da gönül rahatlığıyla kullanabilir.
%100 organik propolisin iyiliklerinden faydalanmaya hemen başla.
%100 Organik propolis faydaları için...