Propolis tarih boyunca bilinen ve kullanılan bir mucize!

Propolis tarih boyunca bilinen ve kullanılan bir mucize!
Arıların dünya üzerindeki varlığının 50 milyon yıl öncesine kadar gittiği biliniyor. O günden beri arılar kovanlarını yapıyor, kendilerini dış tehditlere karşı güvenle savunuyor.

Bu savunmanın belkemiğini ise ürettikleri propolis oluşturuyor.
Kovanı sağlamlaştıran, dayanıklılığını artıran, virüslere ve diğer zararlı canlılara karşı koruyan propolisi, arılar aynı zamanda mumyalama için de kullanılıyor. Kovan içine bir şekilde giren larva, kelebek, sinek gibi canlıları propolisle mumyalayarak çürümesini önlüyor, işgalci canlının kovan için bir hastalık kaynağı olmasını engelliyor.

Propolis ne zaman keşfedildi?

Propolisin yaklaşık 6000 yıl önce insanlar tarafından kullanılmaya başladığı tahmin ediliyor. Propolise dair ilk tanım, eski Mısır papirüslerinde yer alıyor. O dönemde eski Mısır rahipleri propolisi firavunları mumyalamak, böylece ölümsüzleştirmek için kullanmaya başlıyor. Dünyanın diğer ucunda Amerika kıtasındaki İnka uygarlığının da benzer tarihlerde propolisin iyileştirici özelliklerini keşfettiği tahmin ediliyor.

Antik Yunan şifacı Diascorides (MS 1. yüzyıl), “İlaçlar Üzerine” adlı kitabında propolisin yararlı etkilerinden bahsediyor. Büyük tıp bilgini İbni Sina (MS 980-1037) “El-Kanun fi't-Tıb” adlı eserinde propolisi öve öve bitiremiyor ve renginden dolayı bu doğal maddeyi "kara mum" olarak adlandırıyor. Tarihteki diğer ünlü tıp adamları arasında yer alan Plinius, Varro ve Galen de propolisin iyileştirici özelliklerine dikkat çekiyor.

Binlerce yıldır çok iyi bilinen ve kullanılan propolisin diğer faydalarını öğrenmek için web sitelerinde arama yapabilirsiniz. Propolisi size %100 organik haliyle sunan Beezone ürünlerini inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.
Diğer Blog Yazıları
Özellikle mevsim geçişlerinde gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sık sık gündeme gelir.
Propolis ve propolis damla ürünleri cildimizde kullanabilir miyiz, cildimize nasıl bir destek sağlar gibi sorularınıza cevaplar...
Arılar, gezegenimizin sağlığı için son derece önemli canlılardır. Bu önem, arıların tozlayıcı olarak oynadığı rolden gelir
Ebeveynler, çocuklarının hastalıkları, özellikle de mevsimsel olanları tedavi etme veya önleme yöntemlerini seçerken, doğal ürünleri tercih ederler.
Yaş ilerledikçe enfeksiyonlara karşı direnç azalır. Bunun nedenlerinden biri, bağışıklık sisteminin artık her yeni patojene karşı yeni antikor üretememesidir.
Propolisin içeriği, arı kovanının bulunduğu yere ve mevsime göre değişir. Ancak her koşulda bu mucizevi maddenin içinde 300’den fazla değişik madde bulunur.