Propolisin içinde neler var?

Propolisin içinde neler var?
Propolisin içeriği, arı kovanının bulunduğu yere ve mevsime göre değişir. Ancak her koşulda bu mucizevi maddenin içinde 300’den fazla değişik madde bulunur.

Araştırmacılar bugüne kadar, ağırlıklı polifenoller olmak üzere, 180’i aşkın bileşik tespit etmiş ve bunların propolisin içeriğini oluşturduğunu belirlemiştir. Polifenoller antioksidan olarak, hücre hasarına sebep olan serbest radikalleri temizleme kabiliyetine sahiptir.

Propolisteki polifenoller, fenolik aldehid, fenolik asit ve esterleri, ketonlar ve flavonoidlerden oluşur. Ayrıca propoliste %5-10 arası uçucu yağlar ve aromatik asitler, %30 balmumu, %50’ye yakın reçine balsam ve demir, magnezyum, çinko, nikel, kadmiyum, gibi elementleri yoğun olarak içeren polen taneleri de bulunur.

İklim ve coğrafyanın propolis içeriğine etkisi nedir?

Propolisin arılar tarafından üretildiği mevsim, bölgenin sıcak, ılıman ya da soğuk iklime sahip olması, coğrafik özelliklerinden dolayı çevredeki bitki çeşitliliği gibi etkenler propolisin içeriğinde, tadı ve kokusunda farklılıklara neden olabilir. Bu durum tamamen normaldir. Farklı bölgelerden, farklı iklimlerden elden edilen propolisler aynı kimyasal yapıya sahip değildir.

İklimi ılıman bölgelerden elde edilen propolislerde, flavonoid ve sinnamik asit türevleri içeren fenolik bileşikler yoğun, diterpenler ve prenilatlı bileşikler ise daha az miktarlarda bulunur. Yurt dışı araştırmalarda, tropikal bölgelerden elde edilen propolislerde lignan gibi farklı gruptan bileşikler bulunduğu belirlenmiştir. Örnek verirsek, Karadeniz bölgesinden elde edilen propolisle Akdeniz Bölgesinden elde edilenler arasında farklılar olacaktır. Ancak bunlar çok minör farklardır, propolisin faydalarının daha az ya da daha çok olduğunu göstermez.

Propolis vitaminler açısından da zengin!

Propoliste A, B1, B2, B3 (niasin) B5 (pantotenik asit), B6, C, E gibi vitaminler yoğundur. Proteinler, amidler, aminler ve amino asitler propolisteki azot materyalleri oluşturur. %0.7 oranındaki bu azot materyallerin içeriğinde aspartik, glutamik, triptofan, fenilalanin, lösin, sistin, metiyonin, valin, serin, histidin, arginin, prolin, tirozin, treonin, alanin ve lizin gibi amino asitler yer alır. Tüm bu zengin içerik, propolisin mucizevi faydalarının kaynağıdır.
Diğer Blog Yazıları
Özellikle mevsim geçişlerinde gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sık sık gündeme gelir.
Propolis ve propolis damla ürünleri cildimizde kullanabilir miyiz, cildimize nasıl bir destek sağlar gibi sorularınıza cevaplar...
Arılar, gezegenimizin sağlığı için son derece önemli canlılardır. Bu önem, arıların tozlayıcı olarak oynadığı rolden gelir
Ebeveynler, çocuklarının hastalıkları, özellikle de mevsimsel olanları tedavi etme veya önleme yöntemlerini seçerken, doğal ürünleri tercih ederler.
Yaş ilerledikçe enfeksiyonlara karşı direnç azalır. Bunun nedenlerinden biri, bağışıklık sisteminin artık her yeni patojene karşı yeni antikor üretememesidir.
Arıların dünya üzerindeki varlığının 50 milyon yıl öncesine kadar gittiği biliniyor. O günden beri arılar kovanlarını yapıyor, kendilerini dış tehditlere karşı güvenle savunuyor.